Здоровʼя для всіх і скрізь
Гасло Всесвітнього дня здоров’я 2021 року – «Здоровʼя для всіх і скрізь»
7 квітня, щорічно відзначають Всесвітній день здоров'я, починаючи з 1950 року, саме тоді було засновано Всесвітню організацію охорони здоров'я в рамках ООН (ВООЗ). Мета святкування — підкреслити важливість здоров'я кожної людини і людства в цілому. У наш час здоров'я — це не відсутність хвороб, а фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до інших людей, так і до навколишнього середовища. Згідно зданими вчених, здоров'я залежить від багатьох чинників: більше ніж на 50% воно обумовлено способом життя людини, близько 40% — соціальними й природними умовами життя, 10% становить спадковість. У нашій суспільній свідомості вітає одна дуже проста думка, безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я - решта все, додасться», - так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.
Геніальний лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби. Висновок такий — необхідність вести здоровий образ життя була актуальною як в стародавньому світі, так і сьогодні, тому що він (здоровий образ) — є однією з найвагоміших умов та чинників формування, збереження і зміцнення здоров'я навіть у складних екологічних і соціально-економічних умовах, забезпечує високу працездатність, добре самопочуття, ефективну адаптацію до змін довкілля. ВООЗ присвячує кожен щорічний Всесвітній день здоров'я будь-яким темам і проводить різні пропагандистські заходи, як в цей день, так і тривалий час після 7 квітня. Зокрема, їм приділяють увагу Генеральний секретар ООН і Генеральний директор ВООЗ в своїх щорічних посланнях, присвячених цьому дню.
З історії
Вперше святкування пройшли 22 липня 1948 року, але починаючи з 1950 року дата була перенесена на 7 квітня — в цей день набув чинності Статут ВООЗ і в організацію вступили 194 країни. Свято носить статус міжнародного і наголошується на території країн-членів Всесвітньої організації охорони здоров’я. У листопаді-грудні ВООЗ пропонує певну тематику, під якою буде проходити весь майбутній рік. Цьогорічна тема – «Загальне охоплення послугами охорони здоров’я: для всіх і всюди».
У різний час девізами були:
- У 2010 році тематикою року і дня здоров’я була «Урбанізація і здоров’я»;
- 2004 рік був присвячений «Безпеки на дорогах»;
- Глобальна проблема діабету піднімалася в 2016 році, а в 2017 року темою стала депресія.
- 2020: рік оголошений Міжнародним роком працівників сестринських і акушерських служб, заходи Всесвітнього дня здоров’я 2020 були присвячені життєво важливої ролі медичних сестер і акушерок. Гасло: "Підтримаємо працівників сестринських і акушерських служб
Традиції
У святковий день у всіх медичних установах проводяться публічні лекції та інші просвітницькі заходи. За ініціативою Міністерства охорони Здоров’я влаштовуються «Уроки здоров’я» і благодійні акції. За участю медичних працівників та волонтерів проходять відкриті лекції, темами яких є: питання медичного обслуговування, методи захисту від захворювань, профілактичні бесіди та ін.
Засоби масової інформації також не залишаються осторонь: по тб і радіо йдуть різні передачі з участю медпрацівників та акторів. По телебаченню транслюють тематичні програми та документальні фільми, а зірки шоу-бізнесу записують і демонструють ролики із закликами до здорового способу життя.
В даний час у ВООЗ вступили понад двохсот країн. За кілька десятиліть існування організації вдалося домогтися приголомшливих результатів, найбільш важливими з них стали:
- відкриття пеніциліну;
- поява і поширення інсуліну і ряду антибіотиків;
- імунізація дітей становить більше 80%;
- викорінення небезпечного захворювання — віспи;
- оновлення санітарних заходів;
- новітні розробки в області гігієни та ін.
У цей день кожен мешканець нашої планети має пригадати, що здоров’я людини залежить не тільки від зусилля лікарів. Тільки розуміння необхідності підтримувати своє здоров’я в формі, зміна способу життя і повагу до середовища проживання і екології на нашій планеті, допоможе спільно подолати навіть самі складні проблеми.
Здоров’я може мати дуже дорогу ціну. І переважно це стосується спроб повернути його на своє місце. У Всесвітній день здоров’я ми бажаємо всім його надійного зберігання. Всім хворим - якнайшвидшого одужання. Медикам - хорошої матеріальної і технічної бази. Всім нам - бути здоровими і життєрадісними! Зі святом Вас!
Шановні учні, вчителі та батьки! Знайдіть вільну хвилинку і ще раз перегляньте в мережі Інтернет інформаційні ролики про безпеку дітей під час карантину.
Міністерство охорони здоров’я України та телеканал ПЛЮС ПЛЮС створили інформаційні ролики та постери для дітей із простими порадами, як убезпечитися від коронавірусу.
Про це повідомляє пресслужба МОЗ.
“МОЗ України та телеканал ПЛЮС ПЛЮС створили інформаційні ролики та постери для наймолодших українців із простими заходами безпеки проти коронавірусу. У відео популярні анімовані персонажі закликають слухатися порад дорослих і самим допомогти їм”, – йдеться у повідомленні.
Для дошкільнят та молодших школярів пропонуємо переглянути 3- хвилинний «Мультфільм про здоров’я»; інформаційний ролик для батьків «Без паніки: як зберегти психічне здоров’я під час карантину»;
Не забувайте кожного дня виконувати ранкову гімнастику, цікаві музичні хвилинки, правильно харчуватися і гуляти на свіжому повітрі. Бажаємо здоров’я!