Сьогодні – Всесвітній день людей з вадами мовлення

22.10.2020 16:05

У світі близько трьох мільйонів людей мають подібні проблеми. Всесвітній день людей з вадами мовлення почав проводитися щорічно 22 жовтня за ініціативою фахівців з дослідження патологій мови з Канади. Ідея заснування цієї дати народилася за підтримки Міжнародної асоціації людей, які заїкаються (International Stuttering Association, ISA), заснованої в 1995 році і позиціонує себе як «рупор всіх заїк на міжнародному рівні». Заїкання - є значним порушенням мови і характеризується частим повторенням або пролонгацією звуків, складів, слів, частими зупинками або нерішучістю в промові, що розриває її ритмічність протягом. Причини виникнення заїкання досі точно не встановлені.

 Особливості психіки людей, що заїкаються такі як:

-боязкість і збентеження у присутності людей;

-надмірна вразливість;

-яскравість фантазій, що підсилює заїкання;

-відносна слабкість волі;

-різноманітні психологічні прийоми для усунення або зниження заїкання;

-боязнь говорити в присутності певних людей або в суспільстві.

 Пеленання немовлят також може спричинити хворобу.

Заїканням страждали, наприклад, Демосфен, Уїнстон Черчілль, Мерилін Монро, Ісаак Ньютон, а з нині живих – Брюс Вілліс, Артемій Троїцький та інші відомі люди.

Організація Міжнародного дня людей, що заїкаються – це тільки один з масштабних проектів ISA. В цей День, який щороку присвячений певній темі, проходять різні конференції, семінари, зустрічі та ряд соціальних заходів, спрямованих на підвищення інформованості широкої спільноти про проблеми і складнощі, з якими доводиться стикатися людям, які заїкаються, у повсякденному житті.

     Варто пам’ятати, що мовлення – це основа людського розуму, від якого залежить засвоєння інформації, налагодження соціальних контактів. Найбільш часто мовні розлади проявляються в дитячому віці. До важких форм патологій мовленнєвої організації відносять деякі види заїкання, дизартрія, алалія. Більшість порушень у мовленні можна виправити за умови вчасного звернення до логопеда. Існує ряд способів вилікувати заїкання, серед яких логопедичні, психологічні, психотерапевтичні, логопсіхотерапевтічні, соціореабілітаціонні, медикаментозні, фізіотерапевтичні, комплексні, однак жоден з цих способів, на жаль, не дає 100% гарантії повного одужання.

   Відзначення Всесвітнього дня людей з вадами мовлення має на меті акцентувати увагу на проблемі людей із вадами мовлення для підтримки їх у суспільстві.