ПАМ'ЯТКА ПРО КІР

04.03.2019 15:27

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ЦЕНТР ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ?Я

МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ`Я УКРАЇНИ» вул. Ярославська, 41, м. Київ. 04071, тел. (044) 425-43-54

Керівникам обласних лабораторних центрів Міністерства охорони здоров’я України

Про забезпечення своєчасних профілактичних заходів при виникненні осередків кору в організованих колективах»

Державна установа «Центр громадського здоров`я Міністерства охорони здоров’я України» (далі — Центр) висловлює свою повагу та повідомляє наступне.

В Украйні триває спалах кору, мають місце випадки як серед дітей, так і серед дорослих. Протягом 7-го тижня 2019 р. на кір захворіли 3 264 людини — 1 545 дорослі та 1 719 дітей. За минулий тиждень від ускладнень кору помер один українець - недуга забрала життя 18-річного студента.

Загалом цього року померло 8 людей, серед яких 2 дитини. У 2018 р.  забрав 16 життів.

Мають місце також спалахи кору серед дорослих, насамперед нещеплених, в організованих колективах.

Оновлену інформацію щодо кору, ви завжди можете знайти на офіційному веб-сайті Центру та МОЗ Украни.

3 метою своєчасної органзації в організованих колективах профілактичних заходів у відповідь на спалах кору, на виконання наказу МОЗ України від 17.05.2005р. №188 «Про затвердження Інструкції щодо організації епідеміологічного нагляду за кором», а також забезпечення своєчасного звернення за медичною допомогою контактних на кір для уникнення подальшого розповсюдження захворювання, Центр надсилає пам’ятку «Що варто знати про кір та як уберегти себе від цього захворювання!» для подальшого розповсюдження і серед організованих колективів установ і закладів у регіоні.

Органзація профілактичних та протиепідемічних заходів та контроль за його виконанням -  одним із основних завдань структурних підрозділів лабораторних центрів МОЗ Украни, ефективність проведення яких оцінюється швидким припиненням епідемічного процесу, локалізацією та ліквдацією осередків і спалахів інфекційних хвороб.

Користуючись нагодою висловлюємо подяку за своєчасну співпрацю, особливо з питань імунопрофілактики та нагляду за інфекційними хворобами.

Заступник

Генерального директора Гор КУЗИН

Олександр Закаїрина Кисляк ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО КІР ТА ЯК УБЕРЕГТИ СЕБЕ ВІД ЗАХВОРЮВАННЯ!

В Україні триває спалах кору з 2017 року. За цей час більше 73 000 людей у різних регіонах України захворіли на кір. Унаслідок хвороби померли 28 людей. Головна причина спалаху — велика кількість людей, нещеплених проти кору.

КІР: СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИЙ І ШВИДКИЙ  — надзвичайно заразний і дуже швидко передається від хворої людини до здорового під час кашлю, чхання (повітряно-крапельним шляхом). Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. Дев’ять із десяти нещеплених людей або тих. хто не хворів на кір, можуть занедужати після контакту із хворим. Від кору захищає лише специфічний імунітет, який формується завдяки вакцинації.

КІР СПРИЧИНЯЄ СЕРЙОЗНІ УСКЛАДНЕННЯ Захворювання може призвести до пневмонії, інфекції органу слуху (середнього отиту), запалення мозку (енцефалиту), а також до інвалідності та смерті.

ЛІКІВ ВІД КОРУ НЕ ІСНУЄ Специфічного лікування від кору немає. Лікують лише від симптома, та в разі виникнення бактеріальних інфекцій призначають антибіотики. інколи може знадобитися перебування в реанімаційному відділенні. Проте захворюванню можна запобігти.

ЄДИНИЙ НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ ВІД КОРУ — ВАКЦИНАЦІЯ. На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір не тільки серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих  зазвичай має набагато тяжкий перебіг. Щеплення проти кору проводиться уже понад 50 років, за ці роки вакцинація зарекомендувала себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Щеплення 2 дозами вакцини захищають від кору. Про шо варто повідомити л!каря перед щепленням: * підозрюєте шо захворіли (висока температура, погане самопочуття) * про імовірність вагітності * хронічні хвороби

ВАКЦИНА ПРОТИ КОРУ БЕЗПЕЧНА ТА ЕФЕКТИВНА

Щеплення проти кору роблять вакциною КПК (вд кору, паротиту і краснухи). В Украйні для цього застосовують вакцини «Прорикс»/Риомх (виробник

СЛахозтИйКИпе В1о[ос1са|$ $.А., Бельгія) та «М-М-Р ШМ-М-ЕП (виробник Мегск & Со., шс., США). Обидві вакцини гарантовані державою безоплатно в рамках Національного календаря профілактичних щеплень. Вони безпечні, ефективні та якісні, прекваліфіковані Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), найавторитетнішою інституцією світу у сфері охорони здоров’я.

ЩЕПЛЕННЯ ВАКЦИНОЮ КПК, ЯКІ БУЛИ В КОНТАКТІ 3 ХВОРИМ НА КІР

У разі виникнення випадку захворювання на кір у сімейному осередку, необхідність щеплення осіб, що контактували з хворим на кір, визначає сімейний лікар, терапевт амбулаторії ПМСД або іншого закладу охорони здоров’я, який має ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики.

У разі виникнення випадку захворювання на кір в організованих колективах, коло осіб, які мали контакт із хворим визначає епідеміолог під час епідеміологічного розслідування вогнища. Списки контактних осіб для визначення необхідності щеплення передаються до територіальної амбулаторії ПМСД або іншого закладу охорони здоров’я, що має ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики.

ПІДСТАВИ ДЛЯ РШЕННЯ ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ЩЕПЛЕННЯ . Слід визначити вакцинальний статус (дані про щеплення проти кору у попередні роки). Щеплення для профілактики кору у контактних осіб призначають дітям і дорослим (одноразово). Вакцинації підлягають особи, які:

. не мають зазначених у медичнй документації двох щеплень для профілактики кору (відсутні дві дози або в анамнезі лише одна доза щеплення проти кору);

. мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності антитіл ;

. не мають протипоказань, що зазначені в інструкції для медичного застосування вакцини для профілактики кору, паротиту, краснухи;

" не мають в анамнезі захворювання на кір (для дорослих).

  1. Якщо контактний дорослий належить до групи ризику, то щеплення роблять вакциною державним коштом та без обмеження віку.

Слід керуватися рекомендаціями Наказу МОЗ Украни від 26.06.2018 № 1216 «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями»: медичні працівники, працівники освітніх закладяв та немедичні: працівники закладів охорони здоров’я, представники силових структур (МВС, СБУ, Національна поліція України, Національна гвардія України, Прикордонна служба України, Державна служба охорони), а також студенти навчальних закладів без обмеження віку.

Державна установ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»