Моя дитина вейпить. Що потрібно знати батькам про е-цигарки?
Моя дитина вейпить. Що потрібно знати батькам про е-цигарки?
Вейп був задуманий як нешкідлива альтернатива звичайним цигаркам. Його часто пропагували як безпечний метод для боротьби зі звичкою палити. Але незважаючи на гучні обіцянки, існує дуже мало доказів реального позитивного ефекту вейпа для завзятого курця, а тим паче для дітей. Редакція Promum досліджувала, як електронні цигарки та вейпи впливають на дитячий організм та що потрібно знати батькам тинейджера.
Погані звички в цифрах: скільки підлітків палять? Протягом останнього десятиліття підліткове куріння зазнало спадної тенденції. Усе менше підлітків заявляють про те, що курять регулярно: 8,1% у 2018 році проти 15,8% у 2011 році. Проте все частіше можна почути про використання електронних цигарок або вейпа, які також можуть бути небезпечними для здоров’я. Електронні цигарки, як і звичайні, містять нікотин. А він, як показують дослідження, може викликати звикання, подібно до героїну та кокаїну. Багато прихильників електронних цигарок отримують ще більшу дозу нікотину, аніж вони могли б отримати від традиційних тютюнових виробів. Наприклад, вони купують картриджі з надзвичайною міцністю, які мають більшу концентрацію нікотину. Або ж задля отримання більшої дози речовини збільшують напругу електронної цигарки.
Вейп та електронні цигарки — що це? Вейп — це пристрій для куріння на батарейках, який містить картриджі, наповнені рідиною на основі нікотину. Ця рідина при нагріванні виділяє пар для вдихання. Процес використання таких електронних цигарок називається вейпінгом. Підлітків приваблює широкий асортимент смаків для вейпа, які пропонують виробники. На відміну від цигарки, вейп не спалює тютюн, а просто перетворює рідину на пару. До того ж інший підвид електронних цигарок має світлодіодну підсвітку, що імітує палаючий кінець цигарки — абсолютно марну, але естетично подібну особливість. Багато е-цигарок виготовляють ті самі компанії, що виробляють і звичайні тютюнові вироби. Їх маркетинг орієнтований переважно на молодих людей. Вони створюють привабливі аромати для електронних цигарок і демонструють, що здорова молодь використовує альтернативу — вейп. Існує думка, що таким чином компанії намагаються перетворити підлітка на свого нового пожиттєвого споживача.
Не жарти: як вейп може зашкодити підлітку. Вейпінг набув популярності серед старшокласників, адже ті переконані, що його куріння — безпечне. Проте досі невідомо, як ці електронні цигарки впливають на молодий організм. Поки дослідники остаточно не знають, які наслідки для здоров’я можуть бути у майбутньому від е-цигарок. Підліткове тіло постійно росте та змінюється, а вейп — відносно новий вид нікотинових продуктів. Що відомо напевно: рідина в е-цигарках містить хімічні речовини, що подразнюють легені. І досі у світі не було проведено достатньої кількості досліджень, аби встановити цей рівень подразнення та зрозуміти масштаби майбутніх наслідків. При цьому рідина всередині картриджів також сама собою небезпечна. Випадкове потрапляння на слизову оболонку, в очі або на шкіру може викликати судоми, ураження головного мозку і навіть смерть. До того ж вейпи, що використовуються неналежним чином (наприклад, мають неякісні батарейки), можуть вибухати, тим самим спричиняючи опіки та пошкодження.
Летальні випадки: зафіксовано 54 смерті через вейп. Минулого року Центр з контролю та профілактики захворювань у США закликав споживачів припинити використання електронних сигарет, поки триває розслідування випадків смерті через куріння вейпа. Кількість повідомлень про «пошкодження легенів через використання електронних сигарет або продуктів вейпінгу» різко зросла — до 2506 випадків і 54 випадків смерті. Це викликало низку питань щодо безпеки продуктів вейпінгу.
Різкі зміни настрою та ризики для психіки За даними центру, близько 20% дітей старшого шкільного віку зізналися, що палили електронну цигарку як мінімум впродовж місяця. При цьому дослідження показали, що підлітки, які вживають нікотин, більш схильні до змін настрою. Діюча речовина впливає на ділянки мозку, пов’язані з серотоніном, на те, як організм використовує та обробляє цей «гормон щастя». Пошкодження цих ділянок зберігається і в дорослому віці. Загалом застосування нікотинових продуктів може мати потенційно серйозні наслідки для підліткової залежності та емоційної регуляції. Нікотин також впливає на розвиток мозку. Це може ускладнити концентрацію уваги та процес навчання. Деякі зміни мозку є постійними і можуть впливати на емоційний фон та стійкість, а також на здатність контролювати свої імпульси у дорослому віці. Через зміни мозкового розвитку, викликані нікотином, тинейджери піддаються більш високому ризику залежності від важких наркотиків, таких як кокаїн. Тому електронна цигарка є серйозною загрозою для психічного здоров’я підлітків нарівні з тютюном.
Моя дитина палить: що робити? Підлітки — легкі мішені для рекламних кампаній вейпінгу. Тому інформацією про е-цигарки мають володіти не лише лікарі, а й усі батьки. Професори Єльської школи медицини рекомендують поговорити з дитиною, яка палить вейп, якомога раніше, до того як це стане проблемою. До того ж батькам не варто недооцінювати вплив з боку однолітків дитини. Під час розмови важливо бути відкритим — лише так батьки зможуть підтримати та відрадити дитину від модного та водночас шкідливого тренду. Батькам варто заздалегідь продумати відкритий, чесний та прямий діалог про небезпеку електронних цигарок і тютюну. Підтримайте підлітка та поясніть причину їх заборони, спираючись на факти. Якщо ж батьки не впевнені у своїх силах, лікар-нарколог або сімейний лікар зможе розповісти дитині про шкоду е-цигарок більш наочно. Окрім того, спеціаліст порадить, як позбутися залежності, якщо така вже з’явилась.