36-та річниця аварії на ЧАЕС
36-та річниця аварії на ЧАЕС: як через дії окупаційних військ РФ мало не повторилася трагедія світового масштабу
26 квітня 2022 року — 36-та річниця аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Цього року через окупацію ЧАЕС рашистами з першого дня війни існувала небезпека повторення трагедії світового масштабу.
НВ нагадує, що відбувалося на ЧАЕС з 24 лютого до кінця березня 2022 року.
Персонал утримували у заручниках
Наступного дня після захоплення ЧАЕС окупаційними військами в.о. директора станції Валерій Сейда повідомив, що окупаційні війська утримують персонал станції другу добу, не даючи можливості провести ротацію всупереч техніці безпеки.
Голова МАГАТЕ відвідає ЧАЕС у річницю Чорнобильської катастрофи
Ще через день прес-секретар Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Євгенія Кузнєцова повідомила, що окупанти не випускають зі станції кілька десятків людей.
«Їх годують, персонал готує собі сам з продуктів, які були у їдальні. Дозволяють їм їсти і допускають до робочих місць. Російські військові готують собі з наших продуктів, але привезли з собою власного кухаря», — розповіла вона.
За словами Кузнєцової, серед заручників опинилися виконувач обов’язків гендиректора АЕС Валерій Сейда та люди, які у день захоплення були на зміні. Їм дають змогу відпочивати, але змінити їх не можна.
Станція при цьому продовжувала працювати у плановому режимі.
Облаштовував вогневі позиції. Генпрокуратура встановила начальника Росгвардії, який керував захопленням ЧАЕС
До 14 березня персонал ЧАЕС перестав проводити ремонт та технічне обслуговування обладнання, пов’язаного з безпекою через фізичну та психологічну втому через безперервну роботу протягом майже трьох тижнів.
Часткову ротацію персоналу вдалося провести лише 20 березня.
За цей день вдалося вивезти 64 людини:
- 50 осіб змінного персоналу ЧАЕС;
- 9 службовців Національної гвардії України (8 жінок та 1 онкохворого);
- 1 службовицю Державної служби надзвичайних ситуацій;
- 4 «сталкерів».
Замість евакуйованого персоналу на ЧАЕС вирушило 46 добровольців-працівників станції.
Після того, як окупаційні війська покинули станцію, вони вивезли з собою захоплених у полон співробітників Нацгвардії. Також вони пограбували приміщення станції.
Відключення електрики та систем контролю
До 6 березня стало відомо, що на об'єкті Укриття вийшли з ладу кілька датчиків контролю нейтронного потоку, потужності дози гамма-випромінювання та радіаційного забруднення повітря, а 9 березня в МАГАТЕ повідомили про втрату зв’язку із системами контролю на ЧАЕС.
«Забрали навіть транспортні контейнери». Директор ЧАЕС розповів про мародерство окупантів на станції
У той самий день стало відомо, що ЧАЕС повністю знеструмлена, що створює загрозу викиду радіоактивних речовин зі сховища ядерних відходів.
«У СВЯП-1 знаходиться близько 20 тис. відпрацьованих паливних збірок. Вони потребують постійного охолодження, яке можливе лише за наявності електропостачання. Якщо його не буде, насоси не будуть охолоджувати. Як наслідок зросте температура в басейнах витримки, буде випаровування і вихід радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Вітром радіоактивна хмара може бути перенесена до інших регіонів України, Білорусі, Росії, Європи», — заявили тоді в НАЕК Енергоатом.
Пізніше голова МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що резервні дизельні генератори забезпечать живлення ЧАЕС та її об'єктів протягом 48 годин, а потім «вимкнеться система охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива, що загрожуватиме витоком радіації».
Персонал посилає окупантів усім відомим маршрутом. Очільник Енергоатому Котін про ситуацію на окупованих АЕС
У ГУР Міноборони України заявляли, що «Путін наказав про підготовку теракту на Чорнобильській атомній станції» і на «ЧАЕС планується створення техногенної катастрофи, відповідальність за яку окупанти спробують перекласти на Україну».
Українські електрики та атомники відновили електропостачання на ЧАЕС лише 13 березня. Проте наступного дня окупанти знову пошкодили лінію електропередачі і її знову довелося ремонтувати. Пізніше стало відомо, що знеструмленість станції не мала критичного впливу на безпеку, оскільки обсяг охолоджуючої води у сховищі відпрацьованого палива був достатній для забезпечення відведення тепла без необхідності електропостачання.
Радіоактивний пил
Майже відразу після вторгнення окупаційних військ у зону відчуження там підвищився рівень радіаційного забруднення, оскільки їхня техніка підняла радіоактивний пил.
«Чорнобиль вже з них ніколи не вийде». Мер Славутича — про те, що робили загарбники у його місті і на ЧАЕС
«Після вторгнення російських військ у Чорнобильську зону було порушено верхній шар ґрунту… Через зсув ґрунту піднімається радіація в зоні ЧАЕС. Вона не є критичною на сьогодні для Києва, але водночас усі наші спеціальні органи стежать за цією інформацією», — заявляв 25 лютого речник міністра внутрішніх справ України Вадим Денисенко.
1 березня Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки ДП Держатомрегулювання України заявив, що російські окупанти зазнають значного зовнішнього та внутрішнього опромінення в Чорнобильській зоні відчуження, оскільки у них немає навичок із забезпечення особистої безпеки.
МАГАТЕ оцінить радіаційний стан на місці окопів російських військ біля Чорнобильської АЕС
Мер Славутича зазначав, що техніка окупантів вивозить на колесах радіоактивний пил на всю територію України у напрямку Києва. Про це заявляла і український омбудсмен Людмила Денісова.
Повідомлялося також, що окупанти проїхали найзабрудненішим місцем навколо ЧАЕС — Рудим лісом — без будь-якого протирадіаційного захисту і навіть що вони рили в Рудому лісі окопи.
За даними ЗМІ, кілька партій опромінених радіацією загарбників ЧАЕС привезли наприкінці березня до білоруського Центру радіаційної медицини у Гомелі.
Імітація повітряного бою та боєприпаси біля ЧАЕС
Читайте також:
«До кінця свого життя». Еколог про «чорнобильський синдром» у окупантів після перебування у Зоні відчуження — інтерв'ю
Ще 26 лютого Державне агентство України з управління зоною відчуження повідомило, що окупанти ведуть імітацію повітряного бою над зоною відчуження Чорнобильської АЕС.
«Прямо зараз над Чорнобильською зоною йде імітація повітряного бою. Ми маємо інформацію про підготовку фейкових провокаційних новин для світових ЗМІ про те, що Україна обстрілює окупантів у Чорнобилі над небезпечними об'єктами», — заявили тоді в агентстві.
Також у Генштбі ЗСУ повідомляли, що окупанти транспортували та зберігали значну кількість боєприпасів у безпосередній близькості від атомної станції, що також загрожувало її безпеці.