Всього у світі, за даними Міжнародної діабетичної федерації, хворіють понад 366 млн. осіб, за їх прогнозом до 2030 року кількість людей з цукровим діабетом зросте до 600 млн. В Україні зареєстровано 1 млн. 400 тисяч осіб хворих на діабет, з них близько 190 тис. пацієнтів – інсулінозалежні, з них понад 7,5 тис. – діти. Істинна поширеність захворювання у 2-2,5 рази вища. Діабет займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкологічних хвороб. У більшості випадків цукровий діабет передує туберкульозу, в 15-20 % – вони розвиваються паралельно, в 20 % випадках цукровий діабет розвивається на тлі туберкульозу.
За статистичними даними у Запорізькій області кількість пацієнтів хворих на цукровий діабет складає 8640 осіб.
За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя. Майже 3 % первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.
ДІАБЕТ – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін – гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові. В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.
Існують три основні типи діабету: 1) діабет І типу (інсулінозалежний) – характерне недостатнє вироблення підшлунковою залозою інсуліну, розвивається швидко в основному у дітей і молодих людей. 2) діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) виникає, коли організм неефективно використовує вже виділений інсулін, розвивається поступово частіше у людей старше 40 років, зустрічається у 80-85 % випадків. 3) гестаційний діабет – вперше діагностують у період вагітності, може бути наявним протягом певного часу і після народження дитини.
Фактори ризику появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції, провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма); різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав захворіти на цукровий діабет), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба.
СИМПТОМИ ДІАБЕТУ: сухість у роті, спрага, надмірне сечовиділення, втрата ваги при підвищеному апетиті, зуд шкіри (особливо в області геніталій у жінок), погано заживаючі рани, постійне відчуття голоду, погіршення зору, постійне відчуття втоми. Ці ознаки найбільш характерні для цукрового діабету 1 типу.
РИЗИКИ Й УСКЛАДНЕННЯ:
- дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2 % cмертей у світі пов’язано з діабетом.
- зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.
- ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.
- діабет є основною причиною ниркової недостатності;
- більшість людей із діабетом мають зайву вагу та зменшений об’єм легень, це збільшує схильність до захворювань дихальної системи та виникнення ускладнень, що з нею пов’язані.
КОВІД ТА ДІАБЕТ разом проявляються з наступними особливостями: знижена імунна відповідь, і тому більша ймовірність захворіти й отримати ускладнення; більш тривалий і тяжкий період відновлення після хвороби; часто присутні супутні відхилення в роботі серцево-судинної, нервової та дихальної систем, що ще більше ускладнюють перебіг інфекційного захворювання.
На сьогоднішній день для пацієнтів з цукровим діабетом в умовах пандемії коронавірусної хвороби надзвичайно актуальними є профілактичні заходи щодо цієї хвороби. Статистика для людей з діабетом невтішна – 7 – 8 % хворих коронавірусом мають цукровий діабет. Інфекційна хвороба на тлі цукрового діабету може мати нетиповий перебіг та розмиту симптоматику. Необхідно також обов’язково дотримуватись загальноприйнятих заходів для профілактики COVID-19.
ПРОФІЛАКТИКА ДІАБЕТУ ІІ типу полягає у простих правилах здорового способу життя:
– не допускати надлишкової ваги;
– мати регулярні фізичні навантаження;
– дотримуватися здорового харчування, зменшення кількість цукру, насичених жирів і збільшення споживання клітковини – овочів та фруктів;
– відмовитися від куріння і надлишкового вживання алкоголю;
– регулярно перевіряти рівень глюкози в крові (норма 3.89-5.83), слідкувати за артеріальним тиском та холестерином;
– уникати стресу.
Своєчасне діагностування та контроль діабету дозволяє попередити розвиток тяжких ускладнень. Людям з групи ризику періодично (1 раз на рік) необхідно проводити пробу з навантаженням глюкозою, визначення глікозильованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує на порушення вуглеводного обміну. Хворим на діабет необхідно приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре.
Який же механізм отримання ліків? Людям з діабетом І типу потрібна щоденна інсулінотерапія, пацієнт приходить до лікаря-ендокринолога, який призначає той інсулін і в тому обсязі, що треба пацієнту. З рецептом від лікаря пацієнт йде в аптеку і там безкоштовно або із невеликою доплатою, отримує інсулін. Вартість аптеці відшкодовує держава з коштів платників податків. Дві третини відшкодування вартості інсуліну відбувається коштом державного бюджету, решта – має дофінансовуватись з місцевого.
Пацієнти з діабетом ІІ типу приймають таблетовані препарати для контролю рівня глюкози в крові. Такі препарати пацієнти отримують за програмою «Доступні ліки» – безоплатно або з незначною доплатою. Для цього пацієнт звертається до свого сімейного лікаря і отримує виписаний рецепт. Обміняти рецепт на ліки можна у будь-якій аптеці, яка долучилася до програми і має наліпку “Доступні ліки”. У програмі беруть участь лише монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину). Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.
Будьте здорові, бережіть себе та своїх рідних!